Zgaga, spahovanje, vračanje kisline v požiralnik, pekoča bolečina v želodcu …
Ali tudi vi spadate v skupino ljudi s takimi težavami?
Če o tem niste povsem prepričani, premislite, koliko za vas veljajo spodnje trditve.
- Pogosto me tišči v želodcu, zlasti kadar jem neredno in preobilno.
- Navadno me zgaga peče že četrt ure po obroku, včasih pa tudi kakšno uro po njem.
- Če se uležem, so tiščanje, pekoča bolečina in spahovanje kisline še bolj intenzivni.
- Kadar popijem malo več piva ali vina, se mi kar naprej kislo spahuje.
- Kavo pijem večkrat na dan, velikokrat tudi na prazen želodec.
- Zadnje čase kar precej kadim.
- Najraje imam močno začinjene jedi, pripravljene s praženo čebulo in česnom.
- Težko se odrečem surovemu sadju in zelenjavi, še posebej jabolkom, hruškam in trdi solati.
- Živim zelo intenzivno, moj delavnik traja od jutra do večera in ga spremljajo stresne situacije.
- Pogosto jemljem zdravila proti bolečinam.
Če za vas drži več kot polovica odgovorov, se prav gotovo občasno srečujete s težavami, ki jih povzroča nepravilno in čezmerno izločanje želodčne kisline. Za vas in za vse tiste, ki to že dolgo veste, še nekaj nasvetov.
- Prvi korak lahko naredite sami. Spremenite način življenja! Kar nekaj dejavnikov, ki povzročajo čezmerno izločanje želodčne kisline in spremljajoče simptome, lahko izločite. Izogibajte se mastni in začinjeni hrani, čokoladi, kislemu sadju in zelenjavi, kavi in alkoholu, pretesnim oblačilom ter nerednim in preobilnim obrokom.
- Tudi drugi korak lahko naredite sami. Ker življenja verjetno ne boste takoj obrnili na glavo, za hiter učinek potrebujete dobro zdravilo. Izbirate lahko med zaviralci protonske črpalke, antagonisti H2 in antacidi.
Odkritje zaviralcev protonske črpalke je pomenilo pravo revolucijo v zdravljenju bolezni, povezanih s čezmernim izločanjem želodčne kisline. Strokovnjaki potrjujejo in poudarjajo njihovo učinkovitost in varnost pri zdravljenju gastroezofagealne refluksne bolezni (GERB-a). Zavirajo vse faze izločanja kisline (bazalno, nočno in odvisno od hrane) in 24 ur preprečujejo njeno izločanje. To pomeni, da že ena tableta na dan prepreči tudi morebitne nočne simptome. Zdravila iz te skupine so primerna za bolnike s pogostimi simptomi.
Pri kislinsko pogojenih boleznih so zaviralci protonske črpalke temelj zdravljenja, saj v večji meri in za daljši čas zavirajo izločanje želodčne kisline, zato bolj ublažijo simptome kot zaviralci receptorjev H2 in antacidi. Večja učinkovitost pantoprazola v primerjavi z drugimi zdravili je bila dokazana v velikih kliničnih raziskavah.
Kaj so antacidi?
- Antacidi nevtralizirajo že izločeno želodčno kislino ter tako zmanjšajo kislost v želodcu in dvanajstniku. Imajo pa še druge dobre lastnosti, med drugim ščitijo želodčno sluznico ter pospešujejo celjenje razjed na želodcu in dvanajstniku.
- Sodobni antacidi navadno vsebujejo kombinacijo aluminijevega hidroksida in magnezijevega karbonata ali pa magnezijevega hidroksida. Zaradi medsebojne reakcije aktivnih sestavin sčasoma postanejo manj učinkoviti, zato so boljši pripravki s hidrotalcitom. Pri antacidih, ki vsebujejo hidrotalcit z mrežno-plastno strukturo, do tega ne prihaja.
- Antacidi (npr. hidrotalcit, Rutacid) in zdravila, ki vsebujejo ranitidin, se razlikujejo v delovanju.
- Antacidi nevtralizirajo že izločeno želodčno kislino in ne vplivajo na količino kisline, ki se izloči. Jemljejo se, ko se težave že pojavijo. Antacidi, ki vsebujejo hidrotalcit, uravnavajo optimalno kislost v želodcu (pH = 3–5). Jemljejo jih lahko odrasli in otroci, starejši od 6 let.
- Zdravila, ki vsebujejo blokator histaminskih receptorjev H2 ranitidin, zavirajo izločanje želodčne kisline. Primerna so za odrasle in mladostnike, starejše od 16 let.
- In tretji korak? Če težave kljub jemanju antacida ali blokatorja histaminskih receptorjev H2 po dveh tednih zdravljenja ne minejo, svetujemo obisk pri zdravniku. Verjetno gre za bolezen, pri kateri se zgaga, kislo spahovanje in pekoča bolečina v želodcu pojavljajo kot simptomi.