Vas je poleti presenetila bolečina v grlu?
Bolečino v grlu povezujemo s hladnejšimi meseci, vendar je tudi poleti pogosta in lahko povzroči precejšnje nelagodje. Povzročijo jo lahko virusi, bakterije, alergije, suh zrak ali celo veliko govorjenja ali petja. Ne glede na vzrok je pomembno, da vemo, kako lahko učinkovito omilimo simptome in poskrbimo za svoje zdravje.
Bolečino v grlu običajno povezujemo s prehladi, značilnimi za hladnejši del leta. A pred njo nismo varni niti poleti. Še zlasti ko so zunanje temperature zelo visoke, je temperaturna razlika v klimatiziranih nakupovalnih središčih, javnih prevozih, restavracijah in hotelih hitro tudi 10 in več stopinj Celzija. V zelo ohlajene prostore pogosto vstopimo pregreti, zato telo porabi dodatno energijo, da se prilagodi novi temperaturi.
Drugi pogosti vzroki za bolečino v grlu
- gripa in druge akutne virusne okužbe dihal
- angina in druge bakterijske okužbe dihal
- suh zrak
- alergeni, dim, kemikalije in druge dražljive snovi
- gastroezofagealna refluksna bolezen
Kako lahko poleti omilimo bolečino v grlu?
Ni nujno, da se povsem odpovemo osvežilnim hladnim pijačam in ugasnemo klimatske naprave, dovolj je že, da upoštevamo nekaj nasvetov.
PIJEMO DOVOLJ TEKOČINE
Pijemo dovolj vode, da sluznico ohranimo vlažno in zmanjšamo draženje v grlu. Upoštevamo občutek žeje in poskrbimo, da bo telo vedno dobro hidrirano.
IZOGIBAMO SE ALERGENOM
Zmanjšanje izpostavljenosti alergenom, ki dražijo sluznico v grlu, lahko pomaga preprečiti njegovo vnetje.
KLIMATSKO NAPRAVO NASTAVIMO NA PRIMERNO TEMPERATURO
Klimatska naprava pogosto ustvari hladno in suho okolje. To lahko povzroči draženje grla in oslabi sluznico, kar omogoči lažji vstop patogenov. Temperaturo na termostatu klimatske naprave nastavimo na zmerno hladno. Prav tako skrbimo za primerno vlažnost v prostoru. Klimatsko napravo redno vzdržujemo, da preprečimo kopičenje škodljivih snovi v njej.
GLASILKAM NAMENIMO POČITEK
Če je bolečina v grlu posledica čezmerne uporabe glasilk, poskusimo govoriti čim manj ali z normalno jakostjo.
POMAGAMO SI Z IZDELKI ZA SAMOZDRAVLJENJE
Simptome (bolečino, draženje, vnetje) lajšamo z zdravili brez recepta v obliki pastil ali pršila. Pomagamo si lahko z zdravilom Septabene.
Pastile in pršilo Septabene vsebujejo edinstveno kombinacijo dveh učinkovin s trojnim delovanjem. Benzidaminijev klorid spada v skupino nesteroidnih protivnetnih zdravil, ki olajšajo bolečino in zmanjšajo vnetje. Cetilpiridinijev klorid pa je širokospektralni antiseptik, ki odpravlja vzrok okužbe (viruse, bakterije, glivice). Hiter analgetični učinek (v manj kot 15 minutah) in dolgo delovanje (več kot 3 ure) te edinstvene kombinacije sta bila potrjena v mednarodni klinični raziskavi. Potrjeno je tudi, da so Septabene učinkovito in varno zdravilo za lajšanje bolečine v grlu.
Kdaj obiskati zdravnika?
Če bolečina v grlu vztraja več kot teden dni, je zelo intenzivna ali jo spremljajo simptomi, kot so visoka telesna temperatura, težko dihanje ali oteženo požiranje, je potreben posvet z zdravnikom. Prav tako je treba k zdravniku ob sumu, da gre za angino, saj je v tem primeru potrebno antibiotično zdravljenje.
Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.