Kadilci umrejo 10 let prej
Kajenje lahko človekovo življenje skrajša za 10 let, je pokazala 50 let trajajoča raziskava, katere izsledki so bili objavljeni v British Medical Journalu. Raziskava na 34.439 moških je tudi pokazala, da prenehanje kajenja zmanjša tveganje za nastanek bolezni, ki so posledica kajenja.
Raziskavo so začeli leta 1951, da bi dokazali povezavo med kajenjem in pljučnim rakom. Vključeni so bili moški, rojeni med letoma 1900 in 1930, vsi so bili zdravniki. V povprečju so začeli kaditi, ko so bili stari 18 let, pokadili pa so po 18 cigaret na dan. Po 50 letih spremljanja njihovih življenjskih navad so objavili analizo.
- Moški, ki niso nikoli kadili, so v povprečju živeli 10 let dlje kot njihovi kolegi, ki so kadili.
- Kadilci so dvakrat pogosteje umirali pred 70. letom starosti.
- Polovica kadilcev, ki so sodelovali v raziskavi, je umrla pred koncem raziskave, četrtina med 35. in 69. letom starosti. Smrt je bila posledica raka, srčnih bolezni ali kapi.
Raziskava pa je dala tudi optimistične rezultate za tiste, ki so prenehali kaditi.
- Tisti, ki so prenehali kaditi, ko so bili stari 30 let, so živeli tako dolgo kot tisti, ki nikoli niso kadili.
- Tisti, ki so prenehali kaditi, ko so bili stari 40 let, so v povprečju živeli samo 1 leto manj od kolegov, ki niso kadili.
- Tisti, ki so prenehali kaditi, ko so bili stari 50 let, so v povprečju živeli 6 let dlje, kot če ne bi prenehali kaditi.
- Tisti, ki so prenehali kaditi, ko so bili stari 60 let, pa v povprečju živeli 3 leta dlje, kot če ne bi prenehali kaditi.