Analgetik
Bolečini pravočasno reci NE!
Bolečina je neprijetna čutna in čustvena zaznava, ki jo povzročajo različni dejavniki. Kljub temu, da si je vsi želimo čim manj, so izsledki raziskave (1) v Sloveniji pokazali, da le 20 % ljudi vzame protibolečinsko zdravilo takoj, ko začutijo bolečino, ostalih 80% pa odlaša z zdravljenjem bolečine. S tem bolečina lahko postane močnejša, včasih celo neznosna, in jo težje ublažimo. To pa lahko pomeni, da bomo morda morali vzeti večje odmerke protibolečinskih zdravil.
Grlo boli tudi poleti
Končno poletje. Končno toplo sonce. Končno nič več prehladov. Ob iskanju sence in ohladitve komaj čakamo, da sedemo v avto. Oh, kakšno olajšanje, saj je tukaj naša rešiteljica – klimatska naprava. V takšnih dneh je prav gotovo dobrodošla. Toda velike temperaturne razlike med okolico in klimatiziranimi prostori lahko povzročijo zdravstvene težave.
Kako proti bolečini?
Čeprav je bolečina lahko koristna, celo nujna za preživetje, je pogosto neprijetna, zato jo želimo ublažiti ali odpraviti. Pomembno pa je, da najprej odkrijemo vzrok zanjo, šele potem jo blažimo s protibolečinskimi zdravili (analgetiki).