Sonce
Miti in dejstva o vitaminu D
V Sloveniji kar 80 % odraslih primanjkuje vitamina D. Pomanjkanje je pogostejše od oktobra do aprila, posebno izrazito je pri bolnih in starejših. V tem obdobju ga je zato smiselno dodajati. Vitamin D3 (holekalciferol) je ena najpogosteje preučevanih molekul v zadnjih desetletjih. Pa o njem res vemo dovolj? Imamo prave informacije? Preverimo nekaj najpogostejših trditev. […]
Ali je vitamin D res nujen za dober imunski sistem? Odgovor na to vprašanje je jasen!
Jeseni in pozimi večino kratkega dneva preživimo na delovnem mestu, popoldne pa se radi umaknemo v zavetje doma. Do sonca pridemo bolj malokrat. V tem času imamo več težav zaradi razpoloženjskih motenj, pogostejše so tudi okužbe dihal. Manj sončnih žarkov namreč zelo čutita epifiza (center za uravnavanje spanja) in naš imunski sistem. Zato je zelo […]
Sončni žarki na lase ne delujejo blagodejno
V dolgih poletnih dnevih, obsijanih s soncem, ogromno časa preživimo na prostem. Vsi veliko vemo o pomenu zaščite kože pred močnimi UV-žarki, o nevarnih posledicah močnega sonca učimo tudi najmlajše. Redkeje pa pomislimo na zaščito las.
Bio sončna očala
Biološko zaščito oči predstavljajo vitamini, minerali, antioksidanti, encimi, koencimi in aminokisline, ki jih zaužijemo s hrano oziroma v obliki ustrezno izbranih dodatkov.
Vitamin D in revmatoidni artritis
Strokovnjaki menijo, da vitamin D ne vpliva le na gradnjo kosti, ampak tudi na imunski sistem.
Sonce in zdravje
Nobenega dvoma ni, da je sonce zdravo. Ultravijolični žarki pospešujejo dihanje, krvni obtok, presnovo in delovanje žlez. Sončna svetloba je zelo pomembna za nastajanje vitamina D, s pomočjo katerega lahko telo koristi kalcij v hrani, potrebuje ga tudi za krepitev mišic in kosti. Sonce prek hormonskih žlez vpliva tudi na sproščanje, vzbuja dobro razpoloženje in veselje do ljubezni. Preveč sonca pa vendarle škodi, saj je preprosto preveč zgoščena energija. To, da koža porjavi, je njena obrambna reakcija. Tudi znoj, ki ga v vročini izloča koža, odbija sončne žarke.