Skrb za zdravje kosmatincev je izraz naše ljubezni
Ljubezen, sočutje, toplina in varen dom so stvari, ki jih potrebujemo vsi, tudi živali. Svetovni dan živali, ki je 4. oktobra, nas vsako leto opomni, da bi skrb zanje in za njihovo dobro počutje morala biti naša prioriteta. Preberite nasvet strokovnjaka, kaj lahko naredimo za zdravje in srečo svojih živalskih prijateljev. Z upoštevanjem njegovih priporočil lahko pomembno vplivamo tudi na svoje zdravje.
Biti lastnik hišnega ljubljenčka je obveznost in odgovornost, ki se začne takoj, ko ljubljenček pride v naše življenje. Ves čas potrebuje našo ljubezen in pozornost. Zagotoviti mu moramo ustrezen in varen prostor, kakovostno hrano, pa tudi redno nego, veterinarsko oskrbo ter zaščito pred notranjimi in zunanjimi zajedavci. To je še posebno pomembno, saj so številni pasji in mačji zajedavci nevarni tudi za ljudi. Radovan Zajc, dr. vet. med., iz Veterinarske klinike Zajc & Co. opozarja: »Nekateri zajedavci se prenašajo z živali na ljudi, zato je še več pozornosti treba usmeriti v dosledno preventivo. Redno dajanje zdravil proti zajedavcem živalim omogoča kakovostnejše življenje, lastnikom pa varnejše sobivanje z njimi. Odgovoren lastnik se zaveda, da lahko za brezskrbno sobivanje z živaljo največ naredi sam. Za lažjo in doslednejšo preventivo so ključne okusne tablete z naravno aromo jeter.«
Pri psih in mačkah so notranji zajedavci prav tako pogosti kot zunanji, čeprav jim lastniki dostikrat posvetijo manj pozornosti. Zaščita hišnih ljubljenčkov je zaradi nevarnosti prenosa okužbe z živali na človeka zelo pomembna. Med najpogostejšimi notranjimi zajedavci, ki so nevarni za ljudi, so pasja trakulja (ehinokok) ter pasje in mačje gliste. Zelo izpostavljeni so jim otroci in vsi drugi, ki so v tesnem stiku s hišnimi ljubljenčki.
Okužba s pasjo trakuljo
Človek se s pasjo trakuljo okuži, če njena jajčeca zaužije s hrano, vodo, nenamerno tudi z zemljo ali prek umazanih rok. Pes, ki z iztrebki izloči jajčeca, lahko onesnaži živila ali vodo. Jajčece se v človekovih prebavilih spremeni v ličinko, ki prodre skozi sluznico tankega črevesa v kri, z njo pa se razširi po telesu. Na mestu, kjer se ličinka ustavi, se razvije mehurnjak oziroma cista, v kateri je trakulja. Pri človeku je to največkrat v jetrih, pljučih, ledvicah, vranici, srcu, mišicah, možganih in kostnem mozgu. V petih mesecih cista zraste en centimeter, po nekaj letih pa lahko doseže več deset centimetrov. Ko raste, poškoduje organe ter pritiska in vdira v okoliško tkivo. Bolezenski znaki so odvisni od tega, kje v telesu se nahaja. Za ehinokokozo lahko zboli vsak, bolj ogroženi pa so ljudje, ki so v stiku z okuženimi psi in drugimi živalmi, ki so lahko končni ali vmesni gostitelj.
Okužba s pasjo ali mačjo glisto
Jajčeca glist so zelo odporna, zato lahko v okolju preživijo več let, poleg tega se večina vrst razvija brez vmesnega gostitelja. Najpogosteje se okužijo majhni otroci, saj se veliko dotikajo živali in nato dajo prste v usta. Odrasel človek se večinoma okuži prek hrane in vode, v kateri so jajčeca. Ličinke potujejo iz črevesa v različne organe, najpogosteje jetra in pljuča, lahko pa tudi v druga tkiva, na primer v očesno mrežnico. V organizmu povzročijo različna vnetja, kar se kaže kot težko dihanje, kašelj in izpuščaji na koži.
Pomembno je upoštevanje evropskih veterinarskih smernic, ki jih v svojih priporočilih povzema tudi Nacionalni inštitut za javno zdravje. Priporočajo preventivno zaščito domačih živali proti notranjim zajedavcem vsaj na tri mesece, če živali sobivajo z nosečnicami, otroki, starejšimi ali kroničnimi bolniki, pa enkrat na mesec. Zaščita hišnega ljubljenčka pred črevesnimi zajedavci pomeni tudi zaščito lastnika in njegove družine.
Za svojega ljubljenčka izberite okusno in varno zaščito
Okusne tablete Milprazon Chewable® za mačke ali Dehinel Plus Flavour® odpravljajo številne črevesne zajedavce.
Zdravili sta na voljo pri veterinarju in v lekarnah.
Članek obravnava izdelke brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z veterinarjem ali s farmacevtom.