Klopi – zaščita in prva pomoč
Aktivnost klopov je odvisna od zunanje temperature. Če je nižja od 5 do 7 °C, klopi mirujejo. Pri nas so aktivni od pomladi do pozne jeseni. Veliko jih je do nadmorske višine 600 metrov, v višjih legah pa jih je manj. Zgornja meja, kjer jih še najdemo, je 1600 metrov.
Zaščita pred klopi
- Oblečemo oblačila iz gladkih materialov, ki klopom onemogočajo, da bi se oprijeli. Čim več kože naj bo pokrite (dolge hlače, škornji, kapa).
- Oblačila naj bodo svetla, da klopa prej opazimo.
- Za zaščito odkritih delov telesa so v lekarnah in drogerijah na voljo pripravki, ki odganjajo mrčes (repelenti). Pazljivi moramo biti pri otrocih – repelenta ne nanašamo po rokah ter okrog oči in ust.
- Po vrnitvi domov natančno pregledamo telo (kožne gube, uhlje, dimlje, pazduhi) in oblačila ter ostranimo morebitne klope.
Klopi lahko prenašajo najmanj dva povzročitelja bolezni, in sicer povzročitelja klopnega meningitisa in borelioze.
Prva pomoč
- Klopa primemo s pinceto in ga nežno zavrtimo v smeri urinega kazalca, tako da njegov oprijem popusti. Tako odstranimo celega klopa. Zelo uporabne so pincete za odstranjevanje klopov pri psih, ki jih lahko kupimo v trgovinah za male živali.
- Z vodo in milom si dobro umijemo roke in kožo okrog klopovega ugriza.
- Če klopa nismo odstranili v celoti, se posvetujemo z zdravnikom. S čimprejšnjo odstranitvijo klopa namreč bistveno zmanjšamo možnost okužbe.
Kdaj moramo k zdravniku
K zdravniku moramo, če se pojavijo:
- izpuščaj,
- mrzlica,
- bolečina v mišicah,
- bolečina v sklepih in vnetje,
- otekle bezgavke,
- podobni znaki kot pri gripi.