Bolečina v vratu – kaj jo povzroča in kako jo lajšati?

Bolečina v vratu – kaj jo povzroča in kako jo lajšati?

Bolečina v vratu lahko močno vpliva na vsakdanje življenje. Po navadi gre za večplastno težavo, pri kateri se prepletajo mehanska, mišična in druge vrste bolečine. Preberite, kaj jo povzroča in kako jo lajšati.

Mišična bolečina

Mišična bolečina je daleč najpogostejši vzrok za bolečino v vratu. Običajno nastane zaradi dolgotrajne zakrčenosti mišic. Do tega lahko pride zaradi mišične poškodbe ob nerodnem gibu ali dvigu težjega bremena, pogosto pa je posledica slabe drže in dolgotrajnega prisilnega položaja. Težave lahko izvirajo tudi iz hrbtenice – ob zdrsu medvretenčne ploščice ali pa ob nestabilnosti hrbtenice se lahko obhrbtenične mišice zakrčijo, da stabilizirajo vretenca.

Kakšni so simptomi?

Mišična bolečina se kaže kot omejena gibljivost oziroma otrdelost vratne hrbtenice. Značilno je sevanje bolečine po vratu navzgor do glave in navzdol v medlopatičje. Lahko se pojavi v predelu ramen ali celo kot glavobol.

Kako si pomagati?

Simptome blažimo z razteznimi vajami, toplimi obkladki, masažnimi geli in pripomočki, pa tudi s protibolečinskimi zdravili (nesteroidnimi protivnetnimi zdravili, npr. z Nalgesinom S). Če se stanje kljub temu ne izboljša, se priporoča manualna masaža ali fizioterapija.

Bolečina, ki je posledica utesnitve živcev

Bolečina je lahko posledica utesnitve živčnih struktur v vratni hrbtenici. Najpogostejši vzrok je zdrs medvretenčne ploščice, ko se mehka sredina ploščice izboči in utesni živčno korenino.

Kakšni so simptomi?

Pojavi se akutna pekoča, ostra bolečina ali občutek elektrike, ki se širi iz vratu v roko vse do prstov. Prisotno je lahko mravljinčenje, ob poškodbi živca tudi šibkost mišic zgornjih okončin. Težave včasih nastanejo postopno – v tem primeru so vzrok najverjetneje počasi nastajajoče starostne spremembe malih sklepov hrbtenice (fasetnih sklepov) in medvretenčnih ploščic, ki postopoma utesnjujejo živčne strukture. Simptomi se sčasoma lahko umirijo, saj se sredica medvretenčne ploščice, ki je zdrsnila, postopoma zmanjša in resorbira, ob tem pa preneha dražiti živec.

Kako si pomagati?

Pri akutni bolečini si lahko pomagamo s protibolečinskimi zdravili, ki jih kupimo v lekarni ali nam jih predpiše zdravnik (npr. metamizol, paracetamol, nesteroidna protivnetna zdravila). Zdravnik lahko prehodno predpiše tudi zdravila za zmanjševanje vnetja oziroma otekline (npr. deksametazon). Prav tako se za sprostitev zakrčenih mišic priporoča fizioterapija. Ob nevrološki simptomatiki ali pa nevzdržni bolečini je treba poiskati zdravniško pomoč, saj bo morda potreben operativni poseg.

Mehanska bolečina

Mehanska bolečina v vratni hrbtenici najpogosteje izvira iz okvarjene medvretenčne ploščice ali pa malih sklepov hrbtenice, lahko je tudi posledica nestabilnosti vretenc. Navadno so vzrok starostne obrabne spremembe, ki se lahko pojavijo že po 20. letu in prek vnetja sprožijo bolečino.

Kakšni so simptomi?

Značilna mehanska bolečina je ostra in odvisna od gibov. Pojavi se točkovno, predvsem v sredinski liniji, ob nestabilnosti so lahko pridruženi tudi občutki preskakovanja. Zaradi refleksno zakrčenih mišic imamo občutek, da seva v okolico.

Kako si pomagati?

Akutno bolečino lahko lajšamo s protibolečinskimi zdravili (npr. metamizolom, paracetamolom, nesteroidnimi protivnetnimi zdravili), fizioterapijo, predvsem pa z vajami za stabilizacijo vratne hrbtenice. Če težave kljub temu ne minejo ali pa pride do večje nestabilnosti, se lahko z zdravnikom posvetujemo, ali bo potreben operativni poseg.

Patološka bolečina

Bolečina, ki je posledica bakterijskega vnetja ali tumorja v hrbtenici, je v vratu redka. Ob stalni, točkovni in topi bolečini v vratu, ki je neodvisna od položaja in celo hujša ponoči, pridružena pa je lahko vročina, je treba iti k osebnemu zdravniku, ki določi diagnostične preiskave.

Jure Leban, dr. med.
specialist ortopedske kirurgije

Če nas zaradi dolgotrajnega sedenja in prisilne drže boli vrat ali prsni del hrbtenice ali želimo bolečino preprečiti, so zelo priporočljive vaje. Redna vadba omili bolečino, okrepi mišice in izboljša gibljivost hrbtenice.