Helicobacter pylori: majhna bakterija in nevarna razjeda
Najpogostejše težave ob okužbi s Helicobacter pylori
- topa, stalna bolečina v želodcu
- občutek polnosti in napihnjenosti
- pekoča bolečina v predelu žličke
- spahovanje
- izguba teka in hujšanje
V več kot 90 % primerov so za nastanek razjede krivi bakterija H. pylori in nesteroidna protivnetna zdravila, kot so acetilsalicilna kislina (aspirin), ibuprofen in ketoprofen.
Dejavniki, ki pospešujejo nastanek razjed
- starost nad 65 let
- predhodne želodčne težave
- predhodne krvavitve iz prebavil
- jemanje kortikosteroidnih zdravil in zdravil proti strjevanju krvi skupaj s protivnetnimi in protibolečinskimi zdravili
- jemanje nekaterih antidepresivov
Bakterijo H. pylori so z nastankom razjed povezali šele v osemdesetih letih 20. stoletja. Danes je okužba z njo najpogostejša bakterijska okužba, ki jo je treba odpraviti, saj neposredno vpliva na kasnejši razvoj raka na želodcu.
Zdravljenje razjed je usmerjeno v odpravljanje težav in vzrokov. Možnost ozdravitve v prvem poskusu zdravljenja je približno 90-odstotna, vendar je zelo pomembno, da zdravila jemljemo tako, kot nam je predpisal zdravnik. Vsak pozabljeni odmerek namreč lahko pomeni, da zdravljenje ne bo uspešno in ga bo treba ponoviti. Če je okužba s H. pylori dokazana, je potrebno 14-dnevno sočasno zdravljenje z zaviralcem protonske črpalke in vsaj dvema antibiotikoma. Zdravnik nam lahko predpiše tudi bizmutov oksid, zdravilo, za katero je veliko kliničnih dokazov učinkovitosti pri zdravljenju razjede, še posebej če jo povzroča bakterija H. pylori.