Ali bi morali dodatno jemati vitamin D?

Ali bi morali dodatno jemati vitamin D?

Skupina slovenskih strokovnjakov z različnih področij na podlagi epidemioloških ugotovitev o veliki razširjenosti pomanjkanja vitamina D med prebivalci Slovenije končuje pripravo prvih nacionalnih smernic za zadostno preskrbljenost s tem vitaminom. Namenjene bodo splošni zdravi populaciji, poudarek pa bo na skupinah z večjim tveganjem za pomanjkanje vitamina D.

Vitamin D je izjemno pomemben. Pogosto ga imenujemo tudi sončni vitamin, saj v telesu nastaja pod vplivom sončne svetlobe. Pomembno ga je jemati predvsem od oktobra do aprila, da izboljšamo odpornost in se zavarujemo pred okužbami dihal, ki se kot epidemije pojavljajo predvsem pozimi. Ključen je za mineralizacijo kosti, pri starejših odraslih pomaga tudi preprečevati sarkopenijo (izgubo mase skeletnih mišic), ki je posledica pomanjkanja vitamina D in premalo beljakovin v prehrani. (1, 3)

Ogroženi tudi najstniki

Strokovnjaki so v raziskavi ugotovili, da so pomembna skupina z velikim tveganjem za pomanjkanje vitamina D najstniki, pri katerih se v zadnjem času izrazito spreminja življenjski slog – manj so zunaj, več pa pred zasloni. Najstniško obdobje je ključno, saj je takrat rast najhitrejša, kostna masa se poveča za 50 %. Če raven vitamina D ni zadostna, pridobitev kostne mase ni optimalna in se pozneje v življenju prej razvije osteoporoza. Poleg tega najstniki potrebujejo dovolj kalcija, zato morajo jesti več mlečnih izdelkov in zaužiti zadostno količino beljakovin. (1, 2)

Vitamin D pri starejši populaciji

Druga zelo ogrožena skupina so starejši odrasli (nad 75 let), pri katerih je dokazano hudo pomanjkanje. Ogroženi so lahko tudi mlajši odrasli, če se zadržujejo pretežno v zaprtih prostorih. Prav tako se pri starejših kljub enaki izpostavitvi sevanju UVB sintetizira precej manj vitamina D kot pri mlajših. Vitamin D, ki ga zaužijejo, tudi nekoliko slabše absorbirajo, kar vodi v celoletno pomanjkanje tega vitamina. (1, 2)

Pomen vitamina D med nosečnostjo

Tretja pomembna skupina so nosečnice in ženske, ki načrtujejo nosečnost. Priporočljivo je, da ima ženska pred zanositvijo optimalno raven vitamina D in da jo vzdržuje tudi med nosečnostjo. Raziskave kažejo, da je to povezano z manjšo pojavnostjo prezgodnje izgube ploda, prezgodnjega poroda, zapletov v nosečnosti (preeklampsije) in nosečniške sladkorne bolezni. (1, 2)

Vzdrževanje optimalne ravni je pomembno za vse

Raziskave so pokazale, da dolgoročno vzdrževanje optimalne ravni vitamina D zmanjša pojavljanje avtoimunskih bolezni, kot so kronična vnetna črevesna bolezen, multipla skleroza, avtoimunsko vnetje ščitnice in revmatoidni artritis. Za njihovo preprečevanje je vitamin D treba jemati dolgoročno in redno. (1)

Pomanjkanje lahko poveča nagnjenost k akutnim okužbam dihal, zato se ogroženim skupinam priporoča, da pozimi jemljejo vitamin D, saj ga v Sloveniji s hrano povprečno dobimo premalo. O primernem odmerku se posvetujemo z zdravnikom ali farmacevtom. (1, 3)

Kako učinkovito preprečiti pomanjkanje?

VITAMIN D3 Krka je namenjen preprečevanju pomanjkanja vitamina D pri odraslih, mladostnikih in otrocih, starejših od 6 let. Na voljo je v obliki tablet, ki vsebujejo 1000 i. e. (25 µg) holekalciferola (vitamina D3).

Jemanje je preprosto. Tableta je prijetnega, nevtralnega okusa. Zdravilo ne vsebuje konzervansov, barvil, arom in glutena ter je primerno za vegetarijance.

Literatura

1 Svetujemo: zimsko sonce in vitamin D, pogovor s prof. dr. Pfeifer, RTV SLO, Oddaja Dnevna soba; https://www.rtvslo.si/rtv365/arhiv/175100144?s=tv
2 Demay MB, Pittas AG, Bikle DD, Diab DL, Kiely ME, Lazaretti-Castro M, Lips P, Mitchell DM, Murad MH, Powers S, Rao SD, Scragg R, Tayek JA, Valent AM, Walsh JME, McCartney CR. Vitamin D for the Prevention of Disease: An Endocrine Society Clinical Practice Guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2024 Jul 12;109(8):1907-1947. doi: 10.1210/clinem/dgae290. Erratum in: J Clin Endocrinol Metab. 2024 Dec 16:dgae854. doi: 10.1210/clinem/dgae854. PMID: 38828931.
3 Martineau AR, Jolliffe DA, Hooper RL, Greenberg L, Aloia JF, Bergman P, Dubnov-Raz G, Esposito S, Ganmaa D, Ginde AA, Goodall EC, Grant CC, Griffiths CJ, Janssens W, Laaksi I, Manaseki-Holland S, Mauger D, Murdoch DR, Neale R, Rees JR, Simpson S Jr, Stelmach I, Kumar GT, Urashima M, Camargo CA Jr. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 2017 Feb 15;356:i6583. doi: 10.1136/bmj.i6583. PMID: 28202713; PMCID: PMC5310969.

Besedilo obravnava zdravilo brez recepta. Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.