Možgani se spreminjajo vse življenje

Možgani se spreminjajo vse življenje

Naši možgani se nenehno prilagajajo in razvijajo. Letošnji teden možganov nas spodbuja k razmisleku o teh spremembah in o tem, kako lahko pripomoremo k ohranjanju zdravih možganov v vseh življenjskih obdobjih.

Otroštvo: postavljanje temeljev

PV možganih se že pred rojstvom vzpostavljajo številne nevronske povezave. Otrok od rojstva sprejema informacije iz okolja in se uči osnovnih veščin, kot so govor, gibanje in medsebojni odnosi. Z vsako novo izkušnjo se oblikujejo nove možganske povezave, neuporabljene sinapse pa se selektivno odstranjujejo. Od kakovosti zgodnjih spodbud in interakcij je odvisen poznejši razvoj otroka.

Mladost: hitro učenje in tveganje

V najstniškem obdobju in mladosti se intenzivno razvijajo sposobnosti za načrtovanje, presojo in samonadzor. Del možganov, ki je odgovoren za te dejavnosti, se razvija vse do zgodnje odraslosti, zato so mladostniki pogosto bolj impulzivni in nagnjeni k tveganju. V najstniških letih in mladosti je učenje najučinkovitejše, saj se možgani hitro prilagajajo novim informacijam in izkušnjam.

Odraslost: stabilnost in prilagodljivost

V odraslosti možgani dosežejo določeno stabilnost, vendar se še vedno spreminjajo. V tem obdobju je pomembna sposobnost možganov za prilagajanje, še posebno ob učenju novih veščin ali spoprijemanju s spremembami v življenju. Čeprav se z leti kognitivne sposobnosti lahko nekoliko poslabšajo, lahko aktivno učenje, telesna vadba in zdrava prehrana pripomorejo k ohranjanju možganov v dobri formi.

Starost: izzivi in strategije za ohranjanje zdravja

S staranjem se začnejo nekatere možganske funkcije, kot sta spomin in zbranost, postopoma slabšati. Pojavi se večja dovzetnost za nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen. Raziskave kažejo, da je upad miselnih sposobnosti mogoče upočasniti z vajami za možgane, druženjem, redno telesno dejavnostjo in uravnoteženo prehrano. Zelo pomembna sta tudi obvladovanje stresa in kakovosten spanec, saj oba močno vplivata na delovanje možganov.

Za možgane je dobro nenehno skrbeti

Človekovi možgani se nikoli ne ustavijo – vse življenje se prilagajajo in preoblikujejo. Razumevanje teh sprememb nam omogoča, da bolje skrbimo za svojo možgansko kondicijo in živimo tako, da bodo naši možgani dolgo vitalni. Teden možganov nas spodbuja, da na delovanje možganov pogledamo celostno in skrbimo zanje v vseh življenjskih obdobjih.

Bilobil – naravna podpora za možgane

Pri skrbi za možgane nam lahko pomaga Bilobil z izvlečkom iz ginkovih listov, ki dokazano izboljša miselne sposobnosti, kot sta spomin in zbranost. Izvleček iz ginkovih listov spodbuja krvni pretok, posledično izboljša oskrbo možganskih celic in tkiv s kisikom ter poveča energijo v celicah. Možgani tako dobijo več kisika in energije, mi pa smo bolj zbrani in učinkovitejši.

✅ Izboljša spomin.
✅ Izboljša koncentracijo.
✅ Izboljša oskrbo možganov s kisikom.

Za najboljši učinek se priporoča jemanje dveh kapsul (240 mg) vsaj osem tednov.

Za več informacij in vaj za možgane obiščite www.bilobil.net/si/.

Pred uporabo zdravila natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.